مرجع خبری رئال مادرید : یکی از عادت های همیشگی ژاوی این است که در زمان ناکامی های تیمش، زمین و زمان را مقصر می داند تا کسی یادش نیاید که خودش مرتکب چه اشتباهی شده است.

دو هفته پیش گواردیولا برای توجیه ناکامی تیمش در مورد پیروزی در برنابئو به شرایط چمن اشاره کرد و پیش بینی می شود که اگر ژاوی یکشنبه پیروز از برنابئو خارج نشود، به مسئله مشابهی اشاره کند!

رئال مادرید در یازده روز اخیر و پس از بازی با سیتی سعی کرده که از برنابئو به خوبی مراقبت کند. در این فصل در برخی بازیها شرایط چمن برنابئو ناخوشایند بودند که به طور مثال در بازی برگشت با لایپزیش، این مشکل مشهود بود.

رلوو گزارش داده است که در حال حاضر نه تنها بازیکنان حریف بلکه بازیکنان رئال مادرید هم از شرایط چمن چندان راضی نیستند و حس می کند که شرایط چمن به خود ترکیب رئال مادرید نیز ضربه می زند. در هر صورت مدیران رئال سخت تلاش می کنند تا چمن را اماده نگه دارند. پس از هر بازی، به شکل دقیقی کچلی های چمن مورد اصلاح قرار می گیرد. در واقع سیستم چمن ریلی باعث می شود تا چمن به زیر زمین منتقل شود و در آن جا مراقبت های ویژه از چمن انجام می شود.

باشگاه به شدت در تلاش بوده تا این مشکل را حل کند. در واقع یک آزمایش با مساحت 900 متر مربع در والدبباس  برای مراقبت از چمن ایجاد  شد اما فعلا تحقیقات در این زمینه نتیجه ای در بر نداشته است. یکی از مشکلات برای نگهداری از چمن مربوط به گرد و خاک و آلودگی ناشی از روند بازسازی است و همین مسئله به چمن ضربه می زند. یکی دیگر از مشکلات مربوط به نور ورزشگاه است که ساخت و ساز  سقف متحرک باعث می شود که نور مناسبی به چمن نرسد.

مدیران رئال می گویند که چمن در بازی با بارسا بهتر از بازی با سیتی خواهد بود اما همچنان قبول دارند که این چمن در بهترین شرایط خود نیست. این اتفاق به ضرر هر دو تیم هم تیم آنچلوتی و هم تیم ژاوی خواهد بود. ژاوی یک سال پیش گفته بود:” در گلف، اگر چمن خوب نباشد، بازی برگزار نمی شود. در بسکتبال اگر لبران سر بخورد، بحران ایجاد می شود. ساکت نمی شوم. برای من مسئله چمن خیلی مهم است. برایم مهم نیست که 200 هزار عکس فتوشاپی در موردم بسازند و من را مسخره کنند.”

مدیران رئال می دانند که با وجود هزینه سنگین برای ساخت برنابئو همچنان چمن در بهترین شرایط نیست. با این وجود تا کنون برگزاری 20 رویداد غیرفوتبالی در برنابئو قطعی شده است. در ماه اردیبهشت، سه فستیوال ، یک مراسم برای شرکت تلفونیکا در برنابئو برگزار می شود و  در ماه خرداد نیز کسرت ها شروع می شود.